Pacjentka urodziła dziecko po przeszczepie płuc

Pacjentka urodziła dziecko po przeszczepie płuc

Trzy lata po przeszczepieniu płuc 22-letnia Patrycja zaszła w ciążę. Pacjentka była do niej przygotowywana i monitorowana w jej trakcie przez specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Poród odbył się w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. Wykonano cesarskie cięcie. Mama i jej córeczka Pola czują się dobrze.

To wspólny sukces zespołów medycznych z klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki ich wysiłkom szczęśliwa mama wyjdzie do domu z wymarzonym maluszkiem w objęciach. To nie był zwykły poród! I pani Patrycja to nie jest zwykła mama.

11 czerwca 2019 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca przeprowadzono u pani Patrycji transplantację płuc. Miała wtedy 19 lat. Przeszczep był spowodowany całkowitą niewydolnością oddechową w przebiegu mukowiscydozy. Po 3 latach od zabiegu, przy bardzo dobrej funkcji przeszczepionych płuc, pacjentka po optymalizacji leczenia immunosupresyjnego (przeciwodrzutowego) i odpowiednim przygotowaniu, zaszła w ciążę.  

Pomyślna ciąża jest możliwa po przeszczepieniu płuc, jednak zaleca się ostrożność, ponieważ są to ciąże bardzo wysokiego ryzyka. Zaleca się wręcz, aby w ciągu pierwszych 2-3 lat po transplantacji unikać ciąży. Możliwe są bowiem liczne powikłania takie jak stan przedrzucawkowy, nadciśnienie, cukrzyca, infekcje, a także wady wrodzone i przedwczesne porody związane z niektórymi powszechnymi lekami przeciw odrzuceniu przeszczepu.

Chora na mukowiscydozę kobieta, po przeszczepie płuc, wykonanym w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, nie przypuszczała, że kiedyś urodzi dziecko. Decyzję podejmowała kierując się uwagami transplantologów cały czas monitorujących stan jej zdrowia. 
– To były długie godziny rozmów. Widziałem jej wielką determinację i stale nadzorowałem wyniki. Pani Patrycja pochodzi z województwa mazowieckiego, a zatem dla niej logistycznie najbardziej optymalny był poród w cieszącym się ogromnym prestiżem Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM – mówi dr hab. Marek Ochman, koordynator Oddziału Transplantacji Płuc z Pododdziałem Mukowiscydozy, Pododdziałem Chirurgii Klatki Piersiowej i Pododdziałem Chorób Płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

– Taka ciąża powinna być zaplanowana i przeprowadzona przy ścisłej współpracy pacjentki, zespołu transplantacyjnego i specjalistycznego multidyscyplinarnego zespołu medycznego. Tak też było w tym przypadku – mówi prof. Artur Ludwin, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM. Zespół Kliniki podjął się tego trudnego zadania. Specjaliści z UCZKIN od lat zajmują się prowadzeniem ciąży u kobiet po transplantacjach narządów i mają ogromne doświadczenie w tym zakresie. 

Pod koniec ciąży opiekę okołoporodową nad pacjentką koordynowała w UCZKIN dr hab. Zoulikha Jabiry-Zieniewicz. A jak przebiegał poród?

Kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM prof. Artur Ludwin: - Przygotowaliśmy się na planowe cięcie cesarskie, biorąc pod uwagę położenie miednicowe płodu. W takich przypadkach należy być przygotowanym na wszystkie możliwe powikłania. Włącznie z przeniesieniem pacjentki na Oddział Intensywnej Terapii z dostępem do techniki pozaustrojowego utlenowania krwi (ECMO). To wszystko przygotowaliśmy. Poród rozpoczął się jednak o tydzień wcześniej niż planowane rozwiązanie. W 37 tygodniu i 5 dniu rano pacjentka zawiadomiła nas o odpłynięciu wód płodowych. Badania biofizyczne potwierdzały dobrostan płodu. W czasie przygotowań do cięcia cesarskiego, sytuacja zaczęła się zmieniać. Już na sali operacyjnej zaczęliśmy obserwować zaburzenia pracy serca płodu, jej nagłe spowolnienie. Musieliśmy natychmiast wykonać cięcie cesarskie i wydobyć dziecko. Cięcie cesarskie przeprowadziłem wspólnie z prof. Bronisławą Pietrzak oraz dr hab. Jabiry-Zieniewicz, to była naprawdę szybka zespołowa akcja. Dziecko wymagało pomocy neonatologicznej i początkowo w pierwszej dobie - wspomagania ciągłym dodatnim ciśnieniem oddechowym. W kolejnej dobie nie było już potrzeby wsparcia oddechowego.

Pierwsza w Polsce zakończona porodem ciąża u kobiety po przeszczepieniu płuc to ważny krok zarówno w historii polskiej transplantologii, jak i opieki położniczej u kobiet po transplantacji narządów. 

 

Zespół UCZKiN, który przeprowadził cesarskie cięcie i opiekował się noworodkiem: prof. Artur Ludwin – kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii; prof. Bronisława Pietrzak; dr hab. Zoulikha Jabiry-Zieniewicz ginekolog położnik; dr Jacek Witwicki - neonatolog; dr Jan Biławicz - anestezjolog; lek med. Jacek Lipa.

Powrót