Poradnia Leczenia Blizny Po Cięciu Cesarskim

Poradnia Leczenia Blizny Po Cięciu Cesarskim

W UCZKiN już działa pierwsza i jedyna w Polsce Poradnia Leczenia Blizny
Po Cięciu Cesarskim

 

Blizna po cięciu cesarskim kojarzy się nam głównie z defektem estetycznym, powstałym na skórze. Niestety podczas cesarskiego cięcia dużo większe znaczenie dla naszego zdrowia ma blizna, która tworzy się na macicy. Jest to defekt, który może zagrażać życiu i zdrowiu wielu kobiet.

 

Problem coraz częstszy i niepokojący

Szacuje się, że nawet 20% kobiet na świecie rodzi metodą cięcia cesarskiego. W Polsce te statystyki są jeszcze większe i wręcz zatrważające  - prawie 50% porodów odbywa się drogą nienaturalną, za pomocą cięcia cesarskiego. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników porodów zakończonych właśnie tą metodą, podczas gdy zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), odsetek „cesarek” powinien wynosić maksymalnie 15%. Fakt ten sprawia, że drastycznie rośnie liczba pacjentek z powikłaniami po cięciu cesarskim. Jednym z nich jest defekt blizny powstały na macicy po cięciu cesarskim. Oznacza to, że rana chociaż goi się na zewnątrz, to wewnątrz powstaje niezrośnięta blizna, która goi się niecałkowicie. Lekarz może stwierdzić defekt blizny najczęściej podczas badania USG.

 

Opłakane skutki

Powikłania po niezrośniętej bliźnie po cięciu cesarskim mogą być bardzo poważne, wręcz katastrofalne dla matki i dziecka: blizna może się całkowicie rozejść lub pęknąć, może dojść do nieprawidłowej implantacji i tworzenia łożyska, a także do ciąży w bliźnie po cięciu cesarskim, mogą wystąpić nieprawidłowe krwawienia maciczne, plamienia pomiesiączkowe oraz przedłużające się miesiączki, przewlekłe bóle podbrzusza, bóle podczas współżycia i podczas oddawania moczu, mogą pojawić się także problemy z oddawaniem moczu. Przy powstaniu defektu rozchodzącej się blizny w macicy po cięciu cesarskim występuje także duże prawdopodobieństwo niepłodności wtórnej. Badania mówią, że każda (sic!) pacjentka po przejściu trzech lub większej ilości cięć cesarskich będzie mierzyć się z problemem niezrośniętej blizny w macicy. Może to mieć ogromny wpływ na jakość i komfort życia pacjentek oraz na zdolność do ponownego zajścia w ciążę lub ryzyko wystąpienia poronienia samoistnego.

Kontrola, kontrola i jeszcze raz - kontrola

Bardzo ważne jest, by kontrolować stan blizny mięśnia macicy po cięciu cesarskim, przed kolejną ciążą jak i na samym początku każdej ciąży, kiedy pacjentka miała wykonany wcześniej zabieg cięcia cesarskiego. Dla lekarza ma znaczenie także wiek pacjentki oraz typ zgięcia macicy. W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM leczymy nawet najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane defekty po cięciu cesarskim: - „Ostatnio przeprowadziliśmy zabieg laparoskopowego zszycia defektu blizny po cięciu cesarskim. Defekt ten był bardzo rozległy. Praktycznie brak było połączenia między szyjką, a trzonem macicy. Odległość szyjki od trzonu wynosiła ponad 2 cm, szerokość defektu aż 3.5 cm. Było to duże wyzwanie operacyjne, ale wszystko przebiegło pomyślnie. Operacja się powiodła. Robimy co możemy w naszej mocy, by przyszłe ciąże były możliwe i bezpieczne, a nasze pacjentki zdrowe” – komentuje prof. Artur Ludwin, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii UCZKiN WUM.

Zapisy

Zapraszamy do Poradni Leczenia Blizny Po Cięciu Cesarskim UCZKiN WUM. Zapisy zostały uruchomione. – „Czekamy na Was. Aktualnie jesteśmy jedynym miejscem w Polsce, gdzie możecie otrzymać kompleksową opiekę tego rodzaju. Wystarczy zadzwonić na rejestrację i poprosić o termin. Nasza wykwalifikowana kadra medyczna odpowie na każde pytanie i wątpliwość” - dodaje prof. Ludwin.

 

 

 

 

Powrót