Zdrowe bliźniaki? Zapraszamy do naszej poradni!

Zdrowe bliźniaki? Zapraszamy do naszej poradni!

Ciąża bliźniacza to dla przyszłej Mamy podwójne szczęście. Dla jej lekarza to często podwójne zmartwienie wynikające z większej częstości występowania powikłań u tych pacjentek. Wynika to nie tylko z częstszego występowania porodu przedwczesnego, ale także powikłań unikalnych dla ciąż bliźniaczych. Na szczęście w naszej Klinice prowadzimy Poradnię Ciąży Wielopłodowej w której pacjentki nie tylko uzyskują fachową poradę, ale także są regularnie nadzorowane w Pracowni USG. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko rozpoznać ewentualne powikłania i wdrożyć zaawansowane metody leczenia.

Już w marcu 2011 roku rozpoczęliśmy wykonywanie zabiegów wewnątrzmacicznego leczenia zespołu przetoczenia pomiędzy bliźniętami – zespołu TTTS. Jest to choroba obarczona wysokim ryzykiem. Nieleczona często prowadzi do śmierci obojga dzieci jeszcze przed narodzinami. Wykonywane przez nas zabiegi fetoskopowe (wewnątrzmaciczne) polegają na laserowym zamknięciu nieprawidłowych połączeń naczyniowych w łożysku. Pozwala to rozdzielić krążenia obu płodów i umożliwia im dalszy rozwój. W 2014 roku poszerzyliśmy gamę oferowanych zabiegów o wewnątrzmaciczne leczenie przepukliny przeponowej płodu. Jako jedyni w Polsce wykonujemy FETO (wewnątrzmaciczną okluzję tchawicy), zabieg polegający na założeniu do tchawicy płodu specjalnego balonika, który umożliwia rozwój jego płuc i w konsekwencji zmniejsza ryzyko zgonu noworodka.

Wszelkie operacje prowadzone wewnątrz ciężarnej macicy są bardzo niebezpieczne i pomimo ogromnego doświadczenia wykonujących je lekarzy i zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu nie zawsze zakończone są sukcesem. Tym bardziej cieszy nas relacja jaką niedawno otrzymaliśmy od pacjentki, która jako pierwsza poddała się terapii syndromu TTTS w Klinice przy Starynkiewicza. List od Pani Agnieszki uświadomił nam, że nawet bardzo trudne sytuacje mogą zakończyć się szczęśliwie i jeszcze bardziej zmotywował nas do troski o zdrowie kobiet i ich nienarodzonych dzieci. Zapraszamy do lektury i dzielenia się z nami Państwa przeżyciami!

„Na początku nie było lekko – bez operacji w trakcie ciąży, zerowe szanse na przeżycie; po operacji szanse na to, że przeżyją wzrosły ale tylko do 30%;

operacja udana – chłopacy żyją, ale nie jest pewne, czy zdrowi, bo są liczne powikłania;

ok, są zdrowi, ale na pewno urodzą się przed czasem;

urodzili się dużo przed czasem..

teraz Iwo i Tymek skonczyli rok i można odtrąbić sukces i odetchnac z ulga;

15 maja na Warsaw International Medical Congress przypadek blizniaków Palmowskich został nagrodzony druga nagroda (na 40 prezentowanych).

Statystycznie rzecz ujmując – takie rzeczy albo sie nie zdarzaja, albo zdarzaja sie ale niezwykle rzadko.

Szczescie, przypadek – nie wiem, ale ja chyba zaczynam wierzyc w cuda, a chlopaki w ich urodziny niech robia, co im sie podoba! (tu prezentowałam zdjęcie jak bawią się na podłodze pełnej zabawek i psa..)"

Za chwilkę mijają dwa lata i generalnie wszystko jest w należytym porządku.

Po pierwszym roku dość energicznym i wypełnionym po brzegi wizytami u lekarzy różnych specjalności – okulistów, ortopedów, neurologów, hematologów i innych…nastąpił czas, kiedy już nie potrzebowaliśmy żadnych konsultacji, bo padło to zdanie, na które bardzo czekaliśmy

„Chłopacy nadrobili zaległości i rozwijają się tak, jak inne dzieci w ich wieku”.

No to odetchnęliśmy z ulgą.

"Iwo i Tymek 21 maja w tym roku  skończą 2 lata i najprawdopodobniej już we wrześniu pójdą do przedszkola.”

Powrót