Oddział Położniczy

Informacje o oddziale

Oddział Położniczy i Trakt Porodowy to szczególne miejsce w naszym szpitalu. Oddział nigdy nie zasypia – w dzień i w nocy jesteśmy gotowi pomagać kobietom rodzącym dzieci, jak i uczących się nimi opiekować w pierwszych dniach życia. Jak wygląda nasza praca? Zapraszamy do odwiedzin!

Wizyta w Trakcie Porodowym to ważny element zajęć w Szkole Rodzenia. Oswojenie się z miejscem i personelem pozwala zmniejszyć strach przed porodem. W odwiedziny zapraszamy także indywidualnie, przyjść najlepiej po południu, kiedy natłok pracy jest nieco mniejszy (zazwyczaj). Położne z przyjemnością zaznajomią Państwa z Oddziałem, a jeżeli nie wszystkie sale będą zajęte także z Traktem Porodowym.

Dysponujemy trzema oddzielnymi, klimatyzowanymi salami – każda wyposażona jest w nowoczesne, sterowane elektronicznie łóżko porodowe, na którym będziesz mogła przyjąć najwygodniejszą dla Ciebie pozycję. Bezprzewodowe peloty do KTG pozwalają nam monitorować stan Twojego dziecka także kiedy jesteś w ruchu! Całą dobę oferujemy opiekę doświadczonych położnych, ginekologów i anestezjologa, który znieczuli Twój poród. Po narodzinach każde dziecko badane jest przez neonatologa, który ocenia stan jego zdrowia i w razie potrzeby od razu rozpoczyna leczenie.

W przypadku rozpoczęcia porodu – odejścia płynu owodniowego bądź regularnych skurczów macicy zapraszamy do wizyty w naszej Izbie Przyjęć. Tam zweryfikujemy czy to faktycznie ten moment, kiedy Wasz dzidziuś ma przyjść na świat. Jeżeli jeszcze nie rodzisz, ale dziś wypada Twój termin porodu koniecznie przyjdź na zapis KTG! Ocenimy także ilość płynu owodniowego i odpowiednio pokierujemy.

 

Poród z osobą towarzyszącą

Na życzenie pacjentki w naszej Klinice podczas porodu może jej towarzyszyć jedna bliska osoba. Zdecydowana większość naszych pacjentek decyduje się na obecność bliskiej osoby podczas porodu. Aktywne uczestnictwo, zaangażowanie w proces porodu pozytywnie wpływają na rodzącą mamę. Aby świadomie uczestniczyć w tych wyjątkowych chwilach osoba towarzysząca powinna razem z ciężarną uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia.

Poród z osobą towarzyszącą kobiecie rodzącej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Poród bez bólu

Ból jest jednym z istotnych aspektów odgrywających ważną rolę podczas porodu. Odczuwanie bólu jest zależne od wielu czynników: etapu porodu, nastawienie psychicznego matki, wrażliwości na ból, wielkości płodu. W naszej Klinice korzystamy z różnych form łagodzenia bólu porodowego.

Do niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu należą: 

  • ruch i aktywność podczas porodu,
  • kąpiel relaksacyjna,
  • masaż,
  • techniki oddechowa,
  • ciągłe wsparcie rodzącej przez położną.

Do farmakologicznych metod łagodzenia bólu należą (usługi bezpłatne):

  • znieczulenie zewnątrzoponowe (zzo),
  • łączone znieczulenia podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe.

Cięcie cesarskie

Pacjentki do planowego porodu drogą cięcia cesarskiego są kwalifikowane przez lekarza ginekologa-położnika na podstawie dokumentacji medycznej.

W przypadku wskazań wynikających z chorób pacjentki konieczne jest przedstawienie odpowiedniej konsultacji specjalisty (ortopedy, psychiatry, kardiologa, ginekologa prowadzącego ciążę) lub badań ultrasonograficznych stwierdzających wskazania płożnicze jak położenie miednicowe czy makrosomię płodu.

W celu konsultacji i ustalenia terminu operacji pacjentki powinny zgłosić się na Izbę Przyjęć pomiędzy 37 a 38 tygodniem ciąży. Pozwala nam to zaplanować optymalny termin porodu i dać Państwu czas na przygotowanie się do tego ważnego momentu. W dniu operacji należy zgłosić się na czczo, z lekami, które dotychczas były przyjmowane oraz z pełną dokumentacją z przebiegu ciąży.

Jak przygotować się do planowego cięcia cesarskiego i co należy zabrać do porodu? Wszelkie informacje znajdziecie Państwo w linkach:

A na wszelkie ewentualne pytania odpowiemy podczas konsultacji.

 

Opieka po porodzie

Pacjentką i noworodkiem po porodzie zajmują się lekarze położnicy, neonatolodzy oraz położne. Personel oddziału z najwyższą starannością realizuje działania pielęgnacyjne, profilaktyczne i lecznicze dotyczące zarówno Pacjentki jak i noworodka. Zespół położniczy służy pomocą całą dobę.

Każdego dnia w godzinach porannych odbywa się obchód położniczy i neonatologiczny, podczas którego określany jest stan zdrowia Pacjentki i noworodka. W czasie tych wizyt personel medyczny odpowiada na wszelkie pytania dotyczące Pacjentki i noworodka.

Opieka laktacyjna

Ponieważ laktacja po porodzie jest kluczowym elementem połogu, mogącym w pierwszych dniach młodym mamom sprawiać problemy, dlatego też w naszej Klinice funkcjonuje doradca laktacyjny, który udziela wskazówek dotyczących laktacji. Ponadto cały personel medyczny jest przeszkolony w udzielaniu porad laktacyjnych.

Opieka psychologa

Opieka psychologiczna jest formą pomocy oferowanej wszystkim pacjentkom, które ze względu na aktualną sytuację życiową przeżywają trudności z jej akceptacją. Zachęcamy pacjentki do skorzystania z pomocy psychologicznej.

Odwiedziny

Zwracamy się z prośbą o uszanowanie prawa do spokoju oraz intymności innych Pacjentek. Ponieważ zwracamy szczególną uwagę na dbanie o bezpieczeństwo, prosimy, aby wsród odwiedzających nie znajdowały się osoby z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, a także dzieci do lat 12. Choroby wieku dziecięcego są bardzo zaraźliwe oraz groźne dla wszystkich noworodków. Odwiedziny Pacjentek odbywają się w godzinach ….. Wierzchnie ubrania należy pozostawić w szatni Kliniki.

W szczególnych sytuacjach odwiedziny w Oddziale mogą zostać wstrzymane decyzją Kierownika Kliniki.

 

Kierownik oddziału

Paweł Stanirowski
Ordynator Oddziału Położniczego z Traktem Porodowym

Dr hab. n. med. Paweł Stanirowski

Zadzwoń

Kontakt

Powrót