Poradnia dla Ciężarnych z Cukrzycą Ciążową

Informacje o poradni

 

Cukrzyca przedciążowa

Jest chorobą dotykającą coraz większą grupę pacjentów.Każdy z nas ma w swoim gronie znajomych osobę żyjącą z tą chorobą. Cukrzyca ma ogromny wpływ na życie codzienne pacjentów - dla młodych kobiet to przede wszystkim trudności w zajściu w ciążę i zwiększone ryzyko powikłań. Prawidłowa kontrola glikemii w znaczący sposób redukuje to niebezpieczeństwo, wymaga jednak nadzoru doświadczonego położnika.

Cukrzyca ciężarnych

Cukrzycę ciężarnych często rozpoznajemy dopiero w ciąży. Na pierwszej wizycie wykonuje się oznaczenie glukozy na czczo. Jeżeli urodziłaś dziecko ważące >4000g, masz dużą otyłość, cukrzycę w poprzedniej ciąży, bądź u najbliższych członków rodziny (rodzice, rodzeństwo) powinnaś od razu otrzymać skierowanie na doustny test obciążenia 75g glukozy. Badanie powinno być wykonane na czczo (12h bez jedzenia, picia, gumy do żucia, mycia zębów), bez modyfikacji diety w poprzedzających dniach. Chcemy sprawdzić jak Twój organizm reaguje na ciążę w prawdziwych, codziennych warunkach.

Jeżeli nie masz czynników obciążających, a test na czczo był prawidłowy (91mg% lub mniej, tak, 92mg% to już cukrzyca). Test obciążenia glukozą musisz wykonać pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Jeżeli którekolwiek z oznaczeń przekroczy wartość:

  • na czczo  91mg%

  • po 1h      179mg%

  • po 2h      152mg%

Twój lekarz powinien skierować Cię na konsultację w naszej poradni. Oferujemy kompleksową opiekę obejmującą porady lekarskie, szkolenia dietetyczne i informacje o koniecznych badaniach - jeszcze przed wizytą możesz obejrzeć przygotowane przez nas propozycje diety i zbiór wiedzy na temat cukrzycy ciężarnych. Monitorujemy poziomy glikemii i wzrastania płodu. W zależności od wyników doradzamy jak unikać błędów dietetycznych, dobieramy leki, ćwiczenia a w razie konieczności rozpoczynamy insulinoterapię (nie bój się, zazwyczaj po zakończeniu ciąży problemy z prawidłowymi poziomami glikemii mijają - cukrzyca ciężarnych to nie wyrok, ale wskazówka do regularnych badań w przyszłości). Istotą leczenia cukrzycy w ciąży jest urodzenie przez ciężarną zdrowego dziecka z prawidłową masą ciała.

Zapraszamy także kobiety z cukrzycą planujące ciąże, ciężarne z cukrzycą istniejącą przed ciążą. Poradnia współpracuje z Kliniką Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii Uniwersytetu Medycznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha 1a. Zapewnia to pacjentkom, szczególnie z cukrzycą przedciążową, wysokospecjalistyczną kompleksową opiekę diabetologiczno-położniczą.W przypadku cukrzycy przedciążowej ważne jest, aby wcześnie wdrożyć odpowiednie monitorowanie rozwoju płodu i zmodyfikować sposób leczenia, dlatego zapisz się do nas jak tylko potwierdzisz ciążę. Ze względu na częstsze występowanie wad wrodzonych płodu, a szczególnie serca płodu, wszystkie pacjentki z cukrzycą kierowane są na badania specjalistyczne oceniające budowę płodu i struktury serca płodu.

W okresie okołoporodowym wszystkim pacjentkom zaleca się kontrolę ruchów płodu oraz badania kardiotokograficzne KTG, na które zapraszamy wszystkie kobiety objęte naszą opieką od 36 tygodnia ciąży.

Kontakt

Poradnia funkcjonuje w poniedziałki. W godzinach dopołudniowych konsultowane są kobiety z cukrzycą przedciążową, a następnie te u których choroba ujawniła się w ciąży. We wtorki rano organizowane są spotkania z doświadczoną magister dietetyki, na których usłyszycie mnóstwo praktycznych wskazówek i lepiej poznacie swoje ciało.

Pamiętaj, aby:

  • od razu rozpocząć dietę według wskazówek
  • na pierwszą wizytę umówić się telefonicznie w rejestracji 22 583 03 60
  • na wizytę przynieść wszystkie dotychczas wykonane pomiary glikemii, badania biochemiczne i wszystkie wyniki badań USG z bieżącej ciąży
Powrót